6 Ekim 2013 Pazar

Eczacının Kızı - Charlotte Bets || Kitap Canavarlarının 1. Blog Turu


Uzun zaman sonra amacıma ulaştım ve bir turdayım! Ve tur için yorum yazıyorum neredeyse nasıl yazdığımı unuttum :D Önce kim ne zaman neler yapacak bir ona bakalım :) 

06.10.2013 Kalbi Kitapta Atan Çocuk - Yorum, Ön Okuma ve Çekiliş
07.10.2013 İkinci Harfi "i" - Yorum, Yazar Kimdir, Alıntılar
08.10.2013 Kitap Sara'yı - Yorum, Kitabın Aldığı Ödüller
09.10.2013 Bi Dolu Kitap - Yorum, Playlist
10.10.2013 Mavi Kalem - Yorum, Kapak Edisyonları, Ekip Kitap İçin Ne Demiş?
11.10.2013 Büyülü Ayraç - Yorum, Film Olsa Kimler Oynamalı


Günlerce kitap aradık, bulduk, yayınevi kabul etti, gönderdi ve kitap sonunda elimize geçti J Daha doğrusu direkt elime de geçmedi. Sağ olsun bizim alt katta bir terzimiz var bana gelen tüm kargoları ben yokken alıyor. Okuldan bir geldim kargooo ve ben havalara uçtum.

Açtım kargo paketini… Bir kapak bu kadar mı güzel olur ya… Bayıldım… Tabi hemen başladım okumaya. Öyle böyle derken bir baktım kitabın ortasına gelmişim öyle de akıcı bi kitap yani J Dedim daha tura 10 gün var ne mu şiddet bu celal ve biraz ara verdim kitaba. Ama aklımdan çıkmadı bir türlü diğer kitapları da okuyamadım ama bunu da okumadım bitmesin diye. Sonra yine başladım okumaya ama ağır ağır okudum tuttum kendimi öyle de daha bir güzel oldu kitap. Sonuç olarak bitirdim kitabı ve kapağı kapattığımda “Vaay bee” dedim kendi kendime. Uzun zamandır tarihi bir roman okumamıştım ve 17.yy çok iyi geldi bana.

Tam sevdiğim tarza içinde her şeyden bir tutam olan bir kitaptı. Aşk, intikam, ihanet, veba, yoksulluk, zenginlik, kölelik, dostluk… Daha da sayabilirim :D Biraz konusuna da değinmek istiyorum spoiler vermekten kaçınacağım ama mutlaka spoiler olur yani yorumun bundan sonrasına dikkat! Hatta sanırım çok fazla spoiler olacak :D 

Susannah Fleet Caddesin’de babasıyla beraber bir Eczacı dükkanında çalışmaktadır. Ama babası bir gün eve aşık olduğu kadınla gelecektir ve Susannah’ın sıradan hayatı artık bambaşka bir hayata dönüşecektir. Üvey annesi Susannah’ı aynı evde istemez ve Susannah’ta ilgisine çekmeye başlayan Bay Henry Savage ile evlenmiş buluverir kendisini.

Eski evini ve Eczacının o sülfür kokusunu her zaman özleyen Susannah yeni hayatında pek mutlu değildir kocası geceleri eve gelmemektedir ve evliliklerinde hep bir eksiklik vardır. En büyük eksiklik. Bay Savage mutluluğu her gece meyhanedeki siyahi bir kadın kollarında bulmaktadır ve Bay Savage yine günlerce eve gelmediği zamanın sonunda bu siyahi kadının kollarında vebadan can verir. 

Bay Savage öldüğünde ise bütün yalanları bir bir ortaya çıkar. Evin kendisinin olduğunu söylemiştir ama ev sahibi gelip Susannah’ı evden kovar Henry hiçbir kirayı ödememiştir, babasının onun için verdiği çeyizi siyahi kadınla harcamıştır… Susannah’a kocasından tek kalansa aralarında geçen yalnız bir geceden kalma bir çocuktur. 

Babasının evine dönen Susannah’ı üvey annesi istemez ve en sonunda Susannah’ın gideceği yer Dr. William’ın teyzesi Agnes’in yanıdır. Burada zaten ilgi duyduğu William’la beraber olan Susannah’ın bebeği her gün büyümektedir tıpkı William’a olan aşkının büyüdüğü gibi. Ama şehirde veba iyice yayılmıştır. Babasına veba bulaştığını öğrendiğindeyse Susannah kahrolur. William babasını iyileştirmek için vebalılarla aynı eve kapatıldığındaysa acısı ikiye katlanır. 

Peki William o evden çıkabilecek midir? 
Susannah’ın duyguları karşılıklı mıdır?
Çıkan büyük yangından kurtulabilecekler midir?
Önündeki hayatta Susannah’ı başka ne zorluklar beklemektedir?

Bunları söylemiyorum ama şuan bu yorumu yazarken tüm kitabı tekrar hatırladım ve kitaba yeniden hayran kaldım. 

Kesinlikle herkesin okumasını istediğim bir kitap, yazarın mükemmel anlatımı, hayatın gerçekleri, aşk, gurur, nefret her şey bu kitapla harika bir şekilde harmanlanmış.

Şimdi de birkaç alıntı paylaşarak yorumumu bitireceğim. Ön okumayı da mutlaka okuyun seveceğinize eminim ;) Puanımı isterseniz eğer zaten biliyorsunuz :D

∞/10“Arzu bütün erkeklerin başını döndürür. Sonsuza dek sürmez ama.” Martha’nın ela gözleri hüzünlenmişti. “Aşk evliliklerinde bile sonsuza dek sürmez.”

Yatağın yanındaki masanın üzerinde duran leğene de o anda bakabilmişti.Kan gölünün ortasından onu selamlarcasına bir el uzanmıştı. Ama Susannah’ı asıl mahveden bebeğin yüzüydü.Gözleri yarı kapalıydı ve ağzı, annesinin sütünü emmeye hazır bir gül goncası gibi açılmıştı.

“Kızgın güneş içinde yanıyormuş gibi hissedersin. Sonra”,derin bir iç geçirdi, “akşamları kurbağaların vıraklaması etrafı sardığında, binlerce flüt çalıyor sanırsın. Ama en çok özlediğim geceleri kölelerin şarkı söylemesi. Erkeklerin kalın sesi şeker kamışından yaptıkları pekmez kadar yoğun, kadınlar da çok hoş bir harmoniyle onlara eşlik eder.”

Dehşet içinde annesinin korkunç ölümüyle ilgili anıları zihninde canlandırırken, bu çocuğun, Henry’nin çocuğunun da kendisini öldüreceğini biliyordu. Bir şeyler yapmalıydı! Gece uzundu ama sonunda Susannah bir karara varmıştı.

“Aileleri onları cehenneme hapsetmiş ve onlar için tek gerçekçi kaçış ölüm. Hastalıklarını tedavi etmeye çalışırken bu ümidi ellerinden mi alıyorum?”

Gel benimle yaşa ve aşkım ol
Bütün zevkleri tadacağız,
Vadileri inler, tepeler, düzlükler,
Ormanlar ve yüksek dağlar önümüzde eğilecek.
Kayalara oturacağız
Sürüsünü besleyen çobanı izleyip
Yanı başına oturduğumuz nehrin melodisini,
Kuşların cıvıltısını dinleyeceğiz.

“Tüm savunma mekanizmamı kırıp kalbime giden yolu buldun ve artık sensiz yaşamak istemiyorum. Burası doğru yer ve zaman olmayabilir belki ama daha fazla beklemem mümkün değil. Susannah benimle evlenir misin?”

İşte Ön Okuma ve Çekiliş aşağıda :) Şartlar zaten orada yazıyor tekrar yazmayacağım ama eğer yorum da bırakırsanız çok sevinirim :) 


a Rafflecopter giveaway

3 yorum :

  1. Turunuz hayırlı olsun.
    Merak ettiğim bir kitap Eczacının Kızı, inşallah şans bize güler.
    Keyifli okumalar... :)

    YanıtlaSil
  2. Şanslı olmak dileğiyle. Yorumunuzu okuduktan sonra daha çok merak ettim kitabı :)

    YanıtlaSil